Sağlıkta post-dijital: Doğru bilgiyi gösterme çağı

Bilgi Grafiği: the Knowledge Graph

Google, geleceğin internetinin standartlarını bugünden belirlemek için çalışıyor, web 3.0‘ın kapıya dayandığı şemantik web ve bu oluşumun öncüsü olan yapay zekalar ve uçsuz bucaksız sinir ağları ile bunu yaptığını söyleyebiliriz ancak tek bir istisna hariç. Sağlık söz konusu olunca google bu işi en azından şimdilik yapay zekalara değil de gerçek insanlara, konunun uzmanına bırakmayı tercih ediyor. Dijitalin yakın geleceğinde bilginin kaynağı ve doğruluğu tartışmasız en önemli konuların başında geliyor. Sağlık ise piramidin en tepesinde.

 

Google’da en son ne zaman sağlık ile ilgili arama yaptınız?.Belki glutensiz diyetler hakkında bir haber duydunuz ve Google bu arama terimi ile eşleşen “Çölyak hastalığı nedir?” Sorusunu sordu. Glutensiz diyetlerden birden bire kendinizi çölyak hastalığını incelerken buldunuz ve bu esnada Çölyak ile eşleşen endişe verici sorgularla karşılaştınız. İşler şimdi biraz karıştı. Çünkü bu içerik ile ilgili yazılmış binlerce makale var ve bir çoğu başlığı benzer olsa da içerikleri birbirinden farklı!.

 

Her 20 Google aramasından biri sağlıkla ilgili bilgiler içeriyor.

İhtiyacınız olan sağlık bilgilerini daha hızlı ve kolay bir şekilde bulmanın bir yolu var mı?
Google, elbette hastalıkların tanı ve tedavisinde bilir kişi değil ama yukarıda bahsedilen örnekteki eşleşme sonucu sayfada görüntülenen binlerce içeriğin kullanıcıyı yanıltma olasılığı da oldukça yüksek. İşte google, bu sorunların önüne geçebilmek için –şimdilik bu işi heyecanlı yapay zekalara da bırakmadan! – Amerika’da bir klinik ile anlaştı. Lokal olarak 2015 yılında başlayan projede amaç, kullanıcılara içeriği onaylanmış güncel klavuz kaynaklardan sağlık ile ilgili doğru bilgileri (teşhis ve tedavi amacı gütmeden) kullanıcılara ulaştırmak ve kullanıcıyı bir hekime yönlendirmek.

Bilgi Grafiği projesi tüm google aramalarında geçerli olması biraz zaman alacak gibi görünsede, yakın gelecekte arama sonuçlarında şifalı bitkilerle tedavi olmayı öneren sayfalarda içeriği onaylanmış tıbbi bilgiler ile birlikte gösterilmesinin de önüne geçilmiş olacak. Özellike kanser hastalıklarında bu aramaların ne kadar fazla popüler olduğunu biliyoruz. Amaç buradaki dezenformatik bilgilerle kullanıcıyı yanıltan içeriklerden uzaklaştırmak elbette.