Dijital Pazarlama Nedir?

dijital pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama  ürünlerin veya markaların bir veya daha fazla elektronik ortam vasıtasıyla promosyonu, bir kuruluşun pazarlama kampanyalarını, gelişmiş ölçümleme sistemleri ile analiz etmesini ve neyin doğru çalıştığını ve neyin işe yaramayacağını anlamasına imkan tanır. Kullanılan kanallar ve yöntemler geleneksel pazarlamadan farklıdır. Gerçek zamanlıdır. Takip ve analiz yeteneği konvansiyonel pazarlamadan daha fazla başarılıdır.

Dijital pazarlamayı ana hatları ile belirtecek olursak erişimin ne sıklıkta ve ne kadar süreyle sağlandığını, satış dönüşümlerini, hangi içerik çalışıyor ve çalışmıyor gibi metrikleri izlemektedir. Etkileşimin çift yönlü olması interneti diğer kanalardan açık ara daha fazla tercih edilmesine sebep olmuştur. Dönüşümlerin ölçümlenmesi ve doğru hedef kitlelerin belirlenebilmesi için dijital mecra maliyet ve zaman açısından da avantajlı bir pazar yeri konumuna sahiptir. Tüketici davranışlarını en basitinden klasik A/B testleri ile dönüşüm optimizasyonları yapılarak bile daha fazla ilgili tüketiciye erişebilmek mümkün.  Elimizdeki veriyi iyi okumak başarının anahtarı. Veriyi satışa dönüştürmenin formulü ise tüketiciyi iyi tanımak, tercihlerini, dijital davranışlarını iyi anlamaktan geçiyor.

Dijital pazarlamanın neden önemlidir

Dijital medya o kadar yaygındır ki, tüketiciler istedikleri zaman ve istediği herhangi bir yere bilgiye anında erişebilirler. Dijital medya giderek büyüyen bir eğlence, haber, alışveriş ve sosyal etkileşim kaynağıdır ve tüketiciler artık şirketinizin, markanızın hakkında söylediklerine değil, kendi ekosisteminde yer alan arkadaşlar, akrabalar, akranların o marka ile olan etkileşiminin getirdiği izleninlere ve geri dönüşlere inanırlar. İnsanlar güvenebilecekleri markaları, onları tanıyan şirketleri, kişiselleştirilmiş ve alakalı iletişimleri ve ihtiyaç ve tercihlerine göre özel teklifler istiyor ve tüketicilerine kendilerini özel hissteren firmalar bu mecrada başarıyı yakalayabiliyor.

Tüm kanallardaki müşteri ilişkilerini yönetin

Dijital pazarlama ve bununla ilişkili kanallar önemlidir – ancak herkesi dışlamamak için değil. Sadece müşterilerinizi tanımak yeterli değildir; onları diğerlerinden daha iyi tanımanız gerekir; böylece onlarla nerede, ne zaman ve nasıl mesajınızı en iyi şekilde algılarlar iletişimi kurabilirsiniz. Bunu yapmak için, Web, sosyal medya, mobil, doğrudan posta, satış noktası vb. Gibi tüm kanallardaki müşteri tercihlerini ve beklentilerini bir araya getiren konsolide bir görüşe ihtiyacınız vardır. Pazarlamacılar, bu bilgiyi, müşterilere ait tutarlı ve koordine edilmiş müşteri deneyimleri yaratmak ve tahmin etmek için kullanabilir.

Müşterileri satın alma döngüsünde birlikte hareket ettirin. Müşteri davranışları ve tercihleri ​​konusundaki anlayışınız derinleştikçe, onları kazançlı etkileşime sokma olasılığınız da o kadar yüksek olur.

Dijital pazarlamada karşılaşılan zorluklar

Dijital kanalların çoğalması: Tüketiciler, farklı protokoller, özellikler ve arayüzler kullanan çok sayıda dijital kanal ve çeşitli cihazlar kullanıyorlar ve bu cihazlarla farklı yollarla ve farklı amaçlar için etkileşime giriyorlar.

Rekabetin yoğunlaşması: Dijital kanalların çoğalması, geleneksel medyayla karşılaştırıldığında nispeten ucuzdur ve her büyüklükteki neredeyse her işi kendileri yapar. Sonuç olarak, tüketicilerin dikkatini çekmek çok daha zor hale geliyor.

Büyük veri hacimleri:Tüketiciler dijital kanallarda büyük bir veri izi bırakıyorlar. Tüm bu verileri ele almanın yanı sıra, doğru kararları almanıza yardımcı olabilecek devasa veri hacmi içine kaybolmadan doğru veriyi bulmak gerekiyor.

pazarlama teknikleri

Dijital pazarlama başarısı için üç anahtar

  • Karmaşık müşteri ilişkilerini çeşitli kanallarda (hem dijital hem de geleneksel) yönetin.
  • Dinamik müşteri etkileşimlerine tepki gösterin ve kayıtsız kalmayın.
  • Daha iyi kararlar almak için daha büyük veriden değerleri çıkarın. Verileri iyi okumak, doğru hedef kitleye ulaşmanın anahtarıdır.

Dijital pazarlama teknikleri,   online pazarlama,e-marketing, web pazarlama tanımı    Endüstri 4.0