Dijital Etik: Sosyal Medyada Doktorlar ve Sağlık Kuruluşlarının Tanıtım Faaliyetleri

Dijital Etik: Sosyal Medyada Doktorlar ve Sağlık Kuruluşlarının Tanıtım Faaliyetleri

Sosyal medya, kısa sürede yarattığı potansiyel ile bir çok sektörde olduğu gibi sağlık alanında da oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Davranışlarımıza, tüketim alışkanlıklarımıza, kararlarımıza, hatta duygularımıza bile yön veren bir mecranın tam odağında yaşıyoruz artık. Herşey o kadar hızlı ve o kadar anlık ki, bu yoğun trafiğin gerisinde kalmayı da istemiyoruz. Tek taraflı iletişimin “web 1.o” çift taraflı bir iletişime “web 2.0″  ve bugün bizleri daha iyi anlayabilen  şemantik webe evrildiği bir dönemde yaşıyoruz . Etkileşim gün geçtikçe gücünü durmadan artırmaya devam ediyor.  Dijital bir terim olarak kullanılan “infinite scroll” yani Türkçeye “sonsuz kaydırma” olarak da çevirebiliriz. Duvar akışlarında bitmek bilmeyen yeni girdilerimiz ile sürekli içerikleri kaydırıyoruz, tüketiyoruz, beğeniyoruz, like veriyoruz, kızıyoruz, gülüyoruz, etkileşimler havada uçuşuyor.. daha aşağıya, daha aşağıya iniyoruz.. Ta ki aradığımızı bulana kadar ya da sıkılana kadar sonsuz bir kaydırma ile duvarlarda geziniyoruz. Cep telefonunuzu nasıl tuttuğunuzu bir an aklınıza getirin lütfen. Baş parmağımız hayatımızın en işlevsel uzvu oldu artık, serçe parmağımız ise bütün yükü çeken ikinci uzuvumuz. Beynimiz bu iki parmağı, insanoğlu varolduğu hiçbir dönemde bu kadar yoğun olarak kullanmamıştı. Ancak tüm bu koşulların arkasında oluşan bir duygu var: İyi hissediyoruz. En azından çoğu zaman böyle diyebiliriz. Paylaştığımız sürece..  .

dijital etik

Böyle bir dinamiğin içinde duygularımızı ifade etmekte beis görmediğimiz bir yaşam şeklimiz var artık. Gelelim asıl konumuza. İnsanlar burada. Peki ben onlarla nasıl bir iletişim kurabilirim? Onlara bir doktor veya sağlık kuruluşu olarak verdiğim hizmetleri nasıl sunabilirim? Tüketim odaklı bir mecrada verdiğimiz hizmeti ticari bir algı yaratmadan, doğru kişilere nasıl gösterebilirim?

Sağlık sektörünü diğer sektörlerden ayıran net ve tartışmasız en önemli farkı, insanın odağında olmasıdır. Bu da bir hekimin veya bir sağlık kuruluşunun bu mecrada yapılan tanıtım faaliyetlerinde ne kadar hassas sınırlar içerisinde olduğunu ve hareket alanının diğer sektörlerden çok çok daha dar olduğunu göstermektedir.  En ufak bir hata onarılması güç itibar kayıplarına ve hatta icra edilen mesleği tehlikeye atabilecek durumlara neden olabilmektedir.

sosyal medya

Sosyal medya muazzam dinamiği ile karşılıklı iletişimin en etkili olunabildiği tek mecra. İkinci bir alternatifi yok diyebiliriz. Ama burada Sağlık Etiğini hiçe sayarak, rekabetçi bir tutum sergilemek fazlasıyla ticari görünecektir ve bu da size ulaşmak isteyen hasta ve hasta yakınlarına pekte samimi gelmeyecektir. Daha da açık konuşmak gerekirse FAKE BOOST yani  şişirilmiş hesaplardan tanıtım yapmak, gerçek insanların olmadığı bot takipçilerin ve gerçek izlenme oranlarını yansıtmayan bir video izlenme trafiğinin markanıza veya hizmetinize en ufak bir katkısı olmayacaktır. Google’da aldığımız bir eğitimde de bize söylenen çok güzel bir motto var: “İnsanları kandırmadan da kazanabilirsiniz.”

Peki bu kadar riskleri barındıran bir ortamda doğru bir iletişim nasıl yapılır?

Bizim buradan en öncelikli önerimiz, güçlü bir marka imajı yaratmak için  internet varlığınızın tamamen organik temelli bir oluşum üzerine planlayın. Sabırlı olun. İstikrarlı olun. Bol bol içerik üretin. Benzersiz içerikler üretin. Sizi farklı kılacak olanda budur zaten. İçeriklerinizi paylaşın, onları göz alıcı ve yaratıcı görsellerle güçlendirin. Oluşturduğunuz her kaliteli içerik bir yerlerden mutlaka size dönecektir. Buna emin olun. Google burada sizin en büyük destekçiniz.  Ona, onun istediği şekilde içerikler verin. Karşınızda şemantik düşünebilen, son derece doğru kararlar alabilme yeteneğine sahip ve durmaksızın gelişmekte olan google mühendisler ordusunun medarı iftiharı sofistike algoritmalar var. Onlara güvenebilirsiniz.;)